Hradec šije roušky

Účinná pomoc proti pandemii koronaviru

Momentálně přecházíme do další fáze, Milion roušek do Velikonoc s Oblastní charitou Červený Kostelec. Podrobnosti připravujeme.

Zapisovací formulář pro organizace potřebující textilní roušky byl již zrušen a to z následujících důvodů.

Nejakutnější potřeby fakultní nemocnice Hradec Králové, lékáren, obchodů a dalších potřebných organizací z neziskového sektoru jsou již v této době pokryty. Pokud máte stále urgentní nedostatek textilních roušek, spojte se s námi přes facebookovou stránku. Ze stejných důvodů je již nefunkční i formulář pro dobrovolníky, pokud máte ale zájem pomoci, využijte také naší facebookovou stránku. Děkujeme

Chci šít roušky, či jinak pomociPotřebujeme roušky

Chci šít roušky, či jinak pomoci

Jak pomoci?
– šitím roušek

– stříháním materiálu na roušky: pokud nemáte šicí stroj je možné látku pouze stříhat (20×40 cm) vyprat na 90stupňů a vyžehlit, nastříhanou látku pak předáme (nebo předáte) švadleně a ušetříte ji tím práci

– distribucí materiálu, pokud máte auto/kolo/nohy, budeme rádi, když budeme mít kontakt na ty, co dopraví materiál z místa A do místa B

– tím, že sami budete roušku nosit a přesvědčíte k tomu i maximum lidí ve svém okolí

Kde seženu materiál?
Materiál bude k dispozici v pravidelných intervalech v centru KraPice. Máme otevřeno pondělí až pátek 9.00–11.00 a 14.00–18.00. V sobotu 14.00–17.00. K dispozici máme především látky, případné stužky, či tkalouny budou dle možností (dají se ušít z látek). Můžete nám ale pomoci s jejich sháněním, či stříháním.

Kontakt na objednání závozu a svozu hradecsijerousky@seznam.cz. Uvádějte svůj mobil. V nezbytných případech nás najdete zde

Jak mám šít?
Šít můžete několika způsoby. Není to těžké. Důležité je používat pouze materiál, který lze vyvářet (a nic se s ním nestane) - nejlépe 100% bavlna. Pokud nemáte stužky (opět z vyvařovatelného materiálu), můžete z látky ušít i je. 

Jak mají vypadat roušky pro Fakultní nemocnici

Podrobný návod, tipy a postupy najdete v tomto sdíleném dokument.

Můžu se někde poradit a zjistit aktuální informace?
Ano, funguje facebooková skupina: Hradec šije roušky. Přidejte se tam.

Potřebujeme roušky

Proč roušky nosit?
Roušky nás neochrání před virem, ale mohou zamezit jeho dalšímu přenosu pokud již nakažení jsme. Pokud budeme všichni nosit roušky, můžeme výrazně omezit jeho šíření a rostoucí pandemii.  Zvláště důležité je nošení roušek při styku se stárnoucími, či nemocnými lidmi, kteří jsou koronavirem nejvíce ohroženi.

Zde je několik externích odkazů zabývajících se nošením roušek: 
Deník N: Roušková poradna
Aktuálně.cz: Noste roušky v MHD i při nakupování

Kde se mám registrovat?
Pokud jste soukromá osoba a chcete začít nosit roušku, směle do toho, ušijte ji sobě i známým, či je někoho požádejte, aby roušku nosil. Sdílejte a motivujte druhé, aby roušku nosili také. Čím více nás bude, tím lépe. 

Pokud jste nezisková organizace, nemocnice, či jiné zařízení zajišťující péči nemocným a stárnoucím lidem, nebo prodejny potravin, lékárny apod.

Jak se o roušku starat?

Použitou roušku vyvařte ve vodě (100°C) alespoň 10 minut, usušte a pečlivě několikrát vyžehlete. Vždy než sáhnete na roušku, důkladně si umyjte a dezinfikujte ruce.

 Pokud máte roušku jen jednu a roušku si během dne sundáte, nandávejte vždy tou samou stranou směrem k ústům. Sundávejte a nandávejte roušku vždy pomocí tkanic/gumiček, nikoli tahem za část před ústy. Roušku každý každý den sterilizujte! Rouška bez sterilizace ztrácí svůj ochranný efekt.

Jak pečovat o roušku

Aktuality

17. března 2020 – 42 dobrovolných švadlen, vydán materiál na 1560 roušek, přijato 300 roušek mimo vydaný materiál. Jste úžasní, pokorně děkuji!

18. března 2020 – Za dva dny vydáno materiál na 3000 ks. Dnes předáno: 485 ks FN centrální odběr, 50ks dětská chirurgie, očekáváme návrat 2000 našitých kusů, které půjdou všechny do FNHK (centrální odběr), 250 ks magistrát města HK, 100 ks výměna za 2km tkalounu, 200 magistrát (roušky s gumičkou, nevhodné pro FN), 30ks UHK (roušky s gumičkou, nevhodné pro FN).

19. března 2020 – Vaše roušky pomáhají. Fotografie z dnešního předání v nemocnici.Předání roušek, foto: Adam Sárička/Mluvmespolu.cz
Foto: Adam Sárička/Mluvmespolu.cz

20. března 2020 – Fakultní nemocnice Hradec Králové nás dnes požádala o další dětské roušky. Dnes jsme předali a takto rozdělili včerejší produkci 1544ks. 1040 ks FN (z toho cca 40 dětské), 200 ks sociální odbor magistrátu, 290 ks oblastní Charita (z toho část pro lidi, kteří pracují s bezdomovci).

Kontakt

Pavel Vrbický

Terezie Hušková